Sok félreértés van a bitcoin címekkel kapcsolatban, ezért írok róla röviden úgy, hogy a kevésbé informatikus beállítottságú emberek is megértsék.
Mi az a bitcoin cím?
Nézzük egy tipikus bitcoin címet:
1Mw3boMo9hNa4rt3fbEdpouBQBmAKUKHPe
Ez egy bitcoin cím, ezzel találkozol a leggyakrabban. 1 -essel kezdődik és általában 34 karakter hosszú (de más hossz is lehetséges). Hívják még publikus kulcsnak is (bár ez nem pontos).
Ez pedig a fenti bitcoin címhez tartozó privát kulcs:
5JaLboxZvWhkHitH3huM5s9GsLoPbGDXJfY8BnJBZVUrCY91LHi
"Minden bitcoin címhez tartozik egy privát kulcs." Ez az állítás nem egészen pontos. Igazából csak a privát kulcsok léteznek, ennek egyfajta hash -je (gondolj rá úgy, mint egy ujjlenyomat) maga a publikus bitcoin cím.
Tehát a privát kulcs egyértelműen azonosítja a bitcoin címed. De ez fordítva nem igaz. A publikus bitcoin címedből nem lehet meghatározni a privát kulcsot.
A bitcoin kliens nem csinál mást, mint privát kulcsokat generál és abból származó bitcoin címedet jeleníti meg.
Maga a bitcoin cím készítés egyszerű (muhaha...) matek! A bitcoin hálózat, internet és a hivatalos kliens nélkül is tudsz készíteni bitcoin címeket (privát kulcsokat).
Például itt van egy javascript alapú bitcoin cím készítő: https://www.bitaddress.org
Aki tudja a privát kulcsot, az rendelkezik a publikus bitcoin címre érkező bitcoinok felett, hiszen ezzel a titkos kulccsal tud aláírni tranzakciókat.
Akkor mi biztosítja, hogy nem generálódik kétszer ugyanaz a cím? Nagyon jó kérdés. Semmi. Egyszerűen hihetetlenül kicsi a matematikai esélye.
A mezei felhasználó soha nem találkozik a titkos kulcsokkal, mert a bitcoin kliens mindent elvégez helyette. Ő csak a tipikus bitcoin címeket látja és ide-oda tud utalgatni. És úgy gondolja, a bitcoinok a számítógépére vagy a hardwere érkeznek. De ez nem igaz.
Ha tudom a titkos kulcsod, akkor enyén a pénzed. A titkos kulcsod pedig csak egy ekkora karaktersorozat:
5JaLboxZvWhkHitH3huM5s9GsLoPbGDXJfY8BnJBZVUrCY91LHi
Ezek privát kulcsok a wallet.dat fáljban tanyáznak, ezért fontos róla biztonsági másolatot készíteni (és azt jó helyen tárolni). Igazából a hivatalos kliens nem alkalmas arra, hogy a bitcoin megtakarításainkat tároljuk benne, mert túl nagy kockázatot jelent.
Sokal okosabb dolog, ha a tárolásra szánt bitcoinjainkat un. "cold wallet -ban" vagy "paper wallet -ban" tároljuk. Azaz:
- Olyan elkülönített számítógépen generáljuk a bitcoin kulcsot, ami nem fér hozzá az internethez (és lehetőleg később sem fog hozzáférni), így biztosítva azt, hogy ne lopják el a privát kulcsainkat. Erre vehetünk egy külön olcsó netbookot.
- A készített bitcoin privát kulcsot kinyomtatjuk és nyomtatva tároljuk (akár széfben). Ez a paper wallet vagy papír alapú tárca. Készítése nagyon egyszerű. Ha van rá igény, akkor leírom a pontos készítését, amit egy kezdő is biztonsággal tud követni.